Vin santo, neboli „svaté víno“ nemá mnoho společného s církví svatou, abych hned v úvodu uklidnil bezvěrce. Mohou je pít všichni a také tak činí a to horlivě, zvláště mohou-li v italském Toskánsku do tohoto vína namáčet děsivě tvrdé mandlové sušenky cantucci.

Poprvé jsem se s tímto vínem setkal v jednom receptu na jakýsi toskánský štrúdl, kde mj. byly i fíky jako náplň a vše se máčelo právě ve vin santu.vin santo a cantucci Naposledy jsem se s ním setkal minulý týden, kdy náš pan architekt přivezl po měsíční stáži ve Florencii jako dárek právě toto víno a to značku Piero della Franceska. Onen báječný malíř středověku vytvořil nedaleko Cortony řadu mistrovských děl, rozhodně stojí za to vidět jeho „Těhotnou Madonu“, kde andělé vypadají jako rodní bratři svaté Panny. Ona je to vlastně Madona del parto, tedy Panna Maria samodruhá, ale bojím se, že s ubývající znalostí rodného jazyka by někdo nemusel vědět, o čem je řeč.

Ale zpět k vínu, které mívá  až 16 %, je nasládlé, ale může být i suché a pojedete-li do Greve, hlavního města Chianti, hned za ním lze navštívit prodejnu ročníkového vin santa s bonusem – majitelem, který jezdí na Velkou cenu do Brna a po průřezovém ochutnání posledních padesáti ročníků nám laskavě nechal klíče od vinotéky a šel spát s tím, abychom klidně pili dál, když to vydržíme. Pánovi je 65, má jen vinotéku a restauraci, protože okolní vinice stále obhospodařuje jeho devadesátiletý otec.

Tohle víno není ani slámové, ani ledové, ani výběr z bobulí – vzniká totiž tak, že po sklizni se hrozny zavěsí ve stodole na háky a proudící vzduch je dva měsíce vysušuje. Teprve pak se lisují. Jsou i vinaři, kteří hrozny suší na rohožích. Po vylisování a předlouhém procesu kvašení a zrání je víno ukládáno nikoliv do sklepa, ale na půdu, aby vždy v létě prošlo údobím velkých veder.vin santo visící Něco ze zlatavého slunce v něm pak je. Voní po rozinkách a medu, po přezrálých meruňkách, zkrátka dobře.  Většinou je produkováno z hroznů malvasie a trebbiana.

Není zrovna nejlevnější, ale řekněte sami, nezačali byste být podezřívaví, kdybyste dobré věci koupili levně?