„Bažant na český způsob“ je v jedné z nejslavnějších kuchařek světa od pana Escoffiera (Moje francouzská kuchyně) receptem, který získal od „jedné opravdové Češky“. Kéž bychom se ve světových dějinách podepsali podobně i jinde.

Bažant na Badalův způsob je prostý: Je třeba jednoho bažanta, sůl, pepř, černý pepř celý, pár zrnek jalovce, bobkový list, kořenová zelenina a cibule, anglická slanina a spousta, spousta trpělivosti.

Jak začít: ulovíme či jinak si opatříme bažanta – na trhu, v loveckých potřebách apod. Při koupi dbáme na to, aby byl bažant správně odleželý. Čichněte k němu, má vůni zvěřiny, nikoli kuřete,ale nepáchne. Pohnete-li jeho křídly a ta odpadnou, je už uleželý příliš, nekupujte ho. Doma bažanta svlékneme. Škubání peří je k ničemu, kůže je velmi jemná, stejně by se potrhala. Po svléknutí kůže – odřízli jsme hlavu, nohy a křídla a ocas, bažanta vyháčkujeme, tedy vyjmeme útroby a vše vyhodíme. Opereme holé tělo, bažantí maso je dosti suché, je třeba s tím něco dělat. Ještě před tím ale pozorně prohlédneme maso – odstraníme broky a místa, kde broky vtáhly do masa chumáčky peří. Máme-li doma kverulanty, kteří litují, že si vylomili na broku zub, buďte zvláště pozorní.

Bažanta nasolíme, připravíme z nastrouhané kořenové zeleniny hnízdo do římského hrnce, dáme cibuli, bobkový list, pár jalovčinek a černý pepř a pak už bažanta oblékneme do náhradní kůže z anglické slaniny. Je možné jej trochu i prošpikovat, ale nepřeháníme to, slanina dá vůni a chuť dostatečně.

Pečeme hodinu a půl, dle velikosti a uvážení. Jako přílohu podáváme např. brambor vařený, politý omáčkou z kořenové zeleniny, kterou můžeme přepasírovat, nikdy nemixovat. Moc masa na bažantovi není, ale pokrm je to delikátní, k podzimu a období honů jako stvořený.